Once/Jednou... a dost

30. 10. 2007 14:00:55
Před irským filmovým zázrakem o vztahu mezi pouličním muzikantem a českou emigrantkou padla Amerika na kolena. Je příčinou úspěchu Once opravdu jeho kvalita nebo měl prostě jen to štěstí, že si ho kritici, unavení dalšími (a dražšími) pokračováními hollywoodských spektáklů, vůbec všimli a navzdory jeho zřejmé nedokonalosti ho vyzdvihli do filmových nebes? Once je určitě zajímavým počinem, k zápisu do dějin kinematografie mu však mnohé schází.
Miluješ ho? Miluji Tebe...
Miluješ ho? Miluji Tebe...

On je opravářem vysavačů, brázdící ve volném čase s kytarou dublinské ulice, se snem o kariéře úspěšného hudebníka. Ona emigrantka, zastávající ty nejpodřadnější práce, snící podobně jako Iva Bittová v Tajnostech o pianu. Na rozdíl od ní si je však vědoma toho, že ho nikdy mít nebude. Oba řeší, jak si vydělat na živobytí, oba mají nevyřešené vztahy z minulosti a oběma stačí ke štěstí opravdu málo. Přesně takový je i celý film – vystačí si se dvěma postavami a několika písněmi k tomu.

Once je křehkým filmem o niterných citech, těmi nejúspornějšími prostředky vytvářející originální atmosféru. K cílenému efektu nepotřebuje atraktivní exteriéry, herce, profesionální techniku a v podstatě ani obraz sám o sobě. Veškeré emoce zajišťují tklivé písně Glena Hansarda a vizuální stránka zde tak má pouze doplňující funkci. Ono někdy může být působivější v kinosále zavřít oči a nechat se unášet srdcedrásající melodií, než pozorovat školácky natočené melodrama.

Snímek vyvolává velmi intenzivní dojem z každého citového záchvěvu bezejmenných hlavních hrdinů. Respektive ten dojem vyvolává pochopitelně hudba – nepodbízivá, nenápadná a přitom maximálně účinná. Taková měla být pravděpodobně i obrazová stránka, která při své snaze o nenápadnost absolutně nevyužila jakékoliv možnosti filmového vyprávění. Už počáteční scéna, popisující pouliční honičku, porušuje snad všechna kameramanská pravidla. Možnosti narušení prostorové a časové kontinuity střihem je zde také využito jen výjimečně.

Once ovšem nejde o filmařské kvality. Pokud by měl v tomto případě režii na starost student prvního ročníku Famu či cenami ověnčená filmová legenda, výsledek by pravděpodobně dopadl podobně. Hansard ani Irglová samozřejmě nejsou žádní výjimeční herci. Umí výtečně zpívat a to zde stačí. Irglová navíc může skrýt své herecké nedostatky v úmyslně nedokonalé angličtině. Jak zoufale by mohl film dopadnout, nebýt účinných písní, dokazují její strojené dialogy s matkou v češtině.

Pasáže, při nichž zaznívají písně, jsou občas nasnímány z jediného záběru, ačkoliv dosahují i pěti minut (duet v obchodě s hudebninami, noční cesta Krylové s discmanem). Paradoxně jsou však tyto filmovým pohledem a střihem nejméně dotčené pasáže nejpůsobivější, čehož je ovšem docíleno také tím, že jsou zde použity ty nejvýraznější písně.

Schéma filmu je velice prosté a dokazuje, jak celkový výsledek závisí na hudbě – píseň o samotě, píseň o zamilování, píseň o milostném vyznání, píseň o zúčtování s minulostí, píseň o naději a píseň o zamilování, tentokráte s jiným účinkem. Hansardovy texty jsou však dosti univerzální a jejich význam umožňuje individuální interpretaci. Jedno se však hudbě upřít určitě nedá - pohladí, zamrazí, dojme a především diváka natolik uspokojí, že přestane vnímat ostatní nedostatky. Díky tomu jsem ochotný Once odpustit i sladkou tečku v závěru, jakou by se na papír neodvážila zaznamenat ani samotná královna červené knihovny Danielle Steelová.

Ať si tento snímek klidně odnese Oscara za nejlepší hudbu i píseň dohromady. Ze srdce mu to přeji. Nezaslouží si ale takové nadhodnocování v rámci jeho celkového ztvárnění. Ačkoliv je zde zvuková stránka vynikající, obrazové pojetí je ukázkou toho nejamatérštějšího přístupu. Obdivovat hudební film jen za dobrou hudbu je asi stejně tak neobjektivní jako oceňovat animovaný film jen proto, že má kvalitní grafiku.

Nebývale pozitivní přijetí Once je pro filmové řemeslo v podstatě smutnou zprávou. Dokazuje, že stoletý vývoj kinematografie můžou filmaři klidně hodit za hlavu a triumfovat s nejbanálnějším způsobem vytvořeným snímkem...pokud ovšem mají k dispozici ty správné melodie.

Steven Spielberg po projekci prohlásil, že Once mu poskytl inspiraci na celý rok. Mně osobně film připravil devadesát příjemných minut v kině. Ty by mi ovšem stejně tak zaručily Hansardovy písně samy o sobě. A pokud bych při nich sledoval Once nebo hleděl do stropu je naprosto jedno.

 

Autor: Adam Chromý | úterý 30.10.2007 14:00 | karma článku: 22.79 | přečteno: 5032x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Dita Jarošová

Uchazečky konkurzu na ředitelku /povídka/

Všechny tři postupně hledaly kongresovou místnost, až skoro bez toho "s", dveře měla čísla, která však v pozvánce nestála. A tak trochu zoufale korzují po chodbách bez informačních cedulí odchytávají všemožné i domnělé úředníky .

28.3.2024 v 9:45 | Karma článku: 8.79 | Přečteno: 260 | Diskuse

Dita Jarošová

Burešův Maelström ?

Všichni máme v paměti telefonní aplikaci Bez Andreje. Funguje dosud? Kupujete anebo využili jste ji někdy v minulosti? Už její pouhý výskyt nám v podstatě oznamuje, že bude přetěžké vyhnout se výrobkům právě z této stáje...

27.3.2024 v 9:50 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 314 | Diskuse

Richard Mandelík

Jeden podařený slavnostní koncert k roku české hudby

Koncert až na dvě zajímavé výjimky vokální a celý věnovaný památce české skladatelky Slávy Vorlové (1894—1973)), tudíž dnes užito jen její hudby a občas i textů.

25.3.2024 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i vlastní sestra slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 374 | Diskuse

Pavel Král

Spravedlnost

Po přečtení tohoto příběhu bych mohl jen poznamenat, že spravedlnost je v Božích rukou. A tím by bylo celé téma vyčerpáno. Ale já bych rád spolu s vámi uvažoval o potřebě spravedlnosti v širších souvislostech. A k tomu bych rád...

24.3.2024 v 13:00 | Karma článku: 4.43 | Přečteno: 117 | Diskuse
Počet článků 110 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6175
Filmový fanoušek tělem i duší:-)

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...