Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hlava-ruce-srdce... a kde je pata?

22. 11. 2010 11:02:03
Hlava-ruce-srdce je údajně filmem o lásce bez lásky, válce bez války a magii bez kouzel. Bez metaforických příkras by úplně stačilo říct, že je zkrátka o ničem.

„Zkuste někdy přijmout fakt, že některé věci jsou nad rámec vaší představivosti,“ praví výstižně jedna z postav předtím, než ji boj v první světové válce připraví o rozum. Film Davida Jařaba je nad rámec všední představivosti od hlavy až k patě. Tedy byl by, pokud by se neztratil v polemice o úplnosti celku a významu bezvýznamnosti, a nějakou tu hlavu a patu měl.

hlr1.jpgJařab své zašifrované podobenství zasadil do období upadajícího Rakouska-Uherska. To vedle motivu rozkladu dosavadního řádu a nejistoty z budoucnosti skýtá i obrazově vděčnou poetiku secese, která je ve výpravě dostatečně zužitkována. Posedlost ladnými křivkami se tak zdá být hlavním důvodem, proč se Hlava-ruce-srdce odehrává ve 20. letech. Nadčasová úvaha o touze po nedosažitelných cílech totiž z této epochy neodhalí více, než její vytříbený vkus. Precizní výprava je tak jedním z mála objektivně hodnotitelných aspektů filmů. Tím druhým je hudba Petra Haase, bez níž by promyšlené obrazové kompozice působily ještě toporněji.

hrs_2.jpgNámět filmu Hlava-ruce-srdce se odvíjí od neúspěšné okultistické seance, při níž je usmrcen plukovník rakousko-uherské armády. Z jeho těla jsou za nejasných okolností odstraněny jednotlivé části, které putují do různých končin světa, aby se staly podněty k dalším obřadům s nepředvídatelný výsledkem. Slibně naznačená detektivní zápletka s mysteriózním přesahem se ovšem záhy vytratí a do popředí se dostává plukovníkova snoubenka, která ukončí kariéru herečky a odjíždí za osiřelou neteří na venkov. Tam později nabídne azyl dvěma muži, kteří jsou s osudem jejího zesnulého partnera úzce provázáni.

Až dosud by se mohl zdát obsah filmu srozumitelný. Jařab se však ze všech sil snaží o to, aby diváky znejistil a přinutil je přemýšlet v symbolech. Rezignuje na vyprávění příběhu a vzdává se nabízeného konfliktu, který by mezi trojicí postav za běžných okolností vznikl. Herce vede stylem stylizované divadelní režie a nedává jim prostor k jakémukoliv náznaku přirozenosti. Tuto odcizenost umocňují i monotónně pronášené únavné repliky zkostnatělejší než literatura z počátku minulého století. Životní moudra zde ale nejsou jen výsadou lidí. Stejně dobře jako unylá Viktorie Čermáková s věčně napnutou šíjí je může pronášet i amputovaná ruka zprostředkovávající dialog mezi traumatizovaným poručíkem, sovou a lvem...

Jhrs_03.jpge více než zřejmé, že Hlava-ruce-srdce necílí na ty, kteří Romana Zacha znají z Ordinace v růžové zahradě a Zázraků života. Sotva však osloví kohokoliv, kdo od filmu očekává příběh v tradičním slova smyslu a uspokojení z toho, že veškerá ta mystifikace a manipulace s vnímáním nakonec vede k logicky vysvětlitelnému vyústění (jako např. Přežít svůj život od Švankmajera).

Poselstvím filmu je něco ve smyslu, že lidské tělo funguje na podobném principu jako chemická sloučenina, a pokud přijde o jakoukoliv svoji část, ztrácí výlučnost a nemůže už nikdy obstát jako plnohodnotný celek. Totéž platí pro film Davida Jařaba, jemuž k úplnosti schází to nejzásadnější – srozumitelný děj, který by diváky přiměl vzít toto výlučné kinematografické dílo se všemi jeho skrytými významy na milost.

Autor: Adam Chromý | pondělí 22.11.2010 11:02 | karma článku: 15.21 | přečteno: 2857x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Zdeněk Sotolář

Maturitní písemka aneb Rukou, nebo strojem?

Maturita je horkým tématem už řadu let. Jednou z (pod)otázek je maturitní písemka z češtiny. Jeden zpochybňuje témata, druhý zpochybňuje funkčnost funkčních stylů, třetí by naše „slohovky“ nahradil anglosaskými esejemi.

18.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 8.11 | Přečteno: 273 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Colostrum – dar přírody pro zdravý život

Setkal se s ním již každý hned když opustil matčino lůno a přisál se k jejímu prsu. Dříve než mléko sál látku obsahující imunoglobuliny, imunitní regulátory, růstové faktory, vitaminy, minerály, stopové prvky a aminokyseliny.

18.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 306 | Diskuse

Karel Sýkora

Předpoklady odborně udělané exegeze

Exegeze je kritické zkoumání jakéhokoli textu, zvláště ale náboženského, jako např. Bible. Samotné slovo exegeze znamená vytažení významu daného textu. A exegeta je pak odborník na exegezi.

18.11.2017 v 7:41 | Karma článku: 5.23 | Přečteno: 87 |

Ladislav Kolačkovský

Dětští vojáci ve službách Našeho císaře pána

V době první světové války se na všech stranách bojišť začaly objevovat zprávy o dětských vojácích. I v Rakousku-Uhersku. Skutečně za císařství bojovaly děti?

17.11.2017 v 20:36 | Karma článku: 20.09 | Přečteno: 622 | Diskuse

Zdeněk Sotolář

Inkluze po česku aneb Společné vzdělávání u nás neexistuje

Inkluze je opět tématem, tématem rozvířeným především účetními: úředníkům na Karmelitské došlo, jaké peníze inkluze podle vyhlášky 27 stojí. A proto se chystá už druhá šetřivá novela. A to máme jen podivnou inkluzi po česku.

17.11.2017 v 19:56 | Karma článku: 24.00 | Přečteno: 771 | Diskuse
Počet článků 110 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6139
Filmový fanoušek tělem i duší:-)


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.